6. 12. 2021
3 min.
Michaela Králová

Šest klíčových oblastí IT, na kterých závisí úspěch digitální transformace vašeho podniku

Šest klíčových oblastí IT, na kterých závisí úspěch digitální transformace vašeho podniku

Díky globální pandemii COVID-19 stále více podniků naléhavě potřebuje digitální transformaci, aby zůstaly nad vodou. To zahrnuje jak organizace, které se o myšlenku dříve zajímaly, ale nemyslely si, že se to stane tak rychle, tak i ty, které o ní nikdy příliš nepřemýšlely.

Klíčovou roli pro to, zda bude vaše vlastní transformace úspěšná, nebo neúspěšná, má vaše IT oddělení. Přesněji řečeno, existuje šest hlavních rolí IT oddělení, které budou zásadní pro řízení digitální transformace vaší organizace.

Cloud

Jedním z nejdůležitějších přispěvatelů k úspěchu vaší digitální transformace jsou cloudoví specialisté, kterými je vhodné se obklopit.

Tito odborníci mají za úkol dělat víc než jen řídit migraci informací a služeb z jedné platformy na druhou. Musí být také po ruce, aby mohli rychle řešit jakékoli problémy, pomáhat členům týmu orientovat se v cloudovém prostředí a pomáhat zmírňovat rizika pro vaši rychle se transformující organizaci. Vlivem současné situace, kdy se průmyslová odvětví neustále vyvíjejí novými a neočekávanými směry a podniky se musí vyvíjet stejně rychle, aby zůstaly na špici ve stále nejistějších časech, to platí dvojnásob.

Systémová integrace

Další neocenitelnou rolí během vaší digitální transformace bude role systémových integrátorů. Tito IT profesionálové budou muset přizpůsobit zkušenosti zaměstnanců před, během a po samotné digitální transformaci a pečlivě vybrat nejlepší kombinaci hardwaru, softwaru, sítí a úložných produktů, aby podpořili vaše lidi a důležitou práci, kterou každý den dělají.

V nejlepším případě budou systémoví integrátoři schopni vytvořit vysoce specializované prostředí, které nejen splní současné potřeby vašeho podniku, ale také zajistí, že vaše technologie budou konečně v souladu s vašimi dlouhodobými obchodními cíli – což je velkou součástí toho, co má vaše digitální transformace dosáhnout

Informační bezpečnost

Jakákoli digitální transformace s sebou vždy přináší určitou míru rizika z hlediska kybernetické bezpečnosti, a proto další z nejdůležitějších rolí IT oddělení, která může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem, nakonec připadne vašemu týmu pro bezpečnost informací.

Jak se stále více informací a aktivit odehrává v cloudové infrastruktuře „kdykoli/kdekoli“, bezpečnost se musí stát a zůstat hlavní prioritou bez ohledu na to, co se děje. Specialisté na informační bezpečnost mohou nejen pomoci vymyslet strategii kybernetické bezpečnosti, která dává největší smysl vzhledem k vašemu prostředí, ale mohou také monitorovat jakoukoli podezřelou aktivitu, aby pomohli zastavit malé problémy dnes dříve, než budou mít zítra šanci stát se potenciálně katastrofickými.

Analýza dat

V obrovských objemech dat, které vaše firma denně vytváří, je ukryta pokladnice informací, které by jinak zůstaly neobjeveny. To platí zejména během digitální transformace, kdy potřebujete přístup k aktuálním a vysoce hodnotným informacím, abyste mohli každý den činit co nejinformovanější rozhodnutí.

Datoví analytici k tomu pomáhají tím, že získávají, shromažďují a analyzují data – to vše vám umožňuje zaujmout organičtější přístup založený na datech k tomu, co děláte. Nejen, že dokážou odhalit důležité vzorce a lépe porozumět tomu, jak určité činnosti ovlivňují vaše podnikání, ale mohou také dávat chytřejší doporučení, jak zlepšit vaše operace, abyste mohli dosáhnout vašich dlouhodobých cílů efektivněji než kdy jindy.

Uživatelská zkušenost

Správci uživatelského prostředí také hrají klíčovou roli ve vaší digitální transformaci tím, že využívají příležitosti ke zlepšení nejen dostupnosti vašeho systému, ale také jeho použitelnosti a potenciálu interakce. V širším slova smyslu mají za úkol poskytnout všem vašim uživatelům nejlepší možné podmínky pro práci – to vše proto, aby vaši zaměstnanci mohli trávit méně času hledáním, jak zprovoznit jejich technologii, a místo toho se soustředit na to, aby technologie, aby pro ně pracovala.

Designéři uživatelského prostředí jsou nezbytní, aby pomohli zajistit nejen to, že vaše digitální transformace proběhne bez problémů, ale aby tak učinili způsobem, který zároveň zajistí, že vaši zaměstnanci budou mít každý den přístup ke všemu, co potřebují ke své práci.

Správa informací

Nakonec se dostáváme ke specialistům na správu informací, jinak známým jako pracovití muži a ženy, kteří mají za úkol zajistit, aby data po celou dobu volně proudila napříč vaší organizací.

Zejména když mluvíte o něčem tak důležitém, jako je digitální transformace, nemůžete si dovolit v žádném okamžiku řešit datové sklady. Pokud si nejste jisti, kde informace jsou nebo dokonce co je důležité a co ne, je těžké zajistit, aby vše přecházelo z jednoho systému do druhého co nejbezpečněji a hladce. Specialisté na správu informací mohou využít řešení jako M-Files ke spojení všech vašich dat bez ohledu na to, kde mohou být uložena. Platforma pro správu informací, jako je M-Files, vytvoří jediné úložiště dat pro všechny vaše důležité soubory, bez ohledu na to, zda jsou uloženy v cloudu, na osobních discích, na sdílených síťových položkách nebo na něčem úplně jiném.

V konečném důsledku bude jakákoli digitální transformace vždy časově náročný a poněkud stresující proces, ale to platí zejména během éry COVID-19, kdy více lidí pracuje na dálku než kdy jindy. Pokud se však ujistíte, že těchto šest klíčových rolí IT oddělení bude obsazeno před přechodem, během něj a po něm, dostanete své podnikání do vynikající pozice, abyste mohli využívat všech výhod tohoto procesu jen s minimálním počtem potenciálních nevýhod.

Pokud nemáte IT oddělení v takovém rozsahu, aby pokrylo všechno tyto klíčové oblasti, můžeme vám nabídnout naše outsourcingové služby.

Mohlo by vás zajímat

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

20. 3. 2023

Nízkokódové vývojové platformy, v angličtině uváděné jako „Low-code“ jsou oblíbené zejména proto, že umožňují lidem programování i bez podrobnějších znalostí a lze s nimi tvořit jednoduše a rychle vlastní aplikace.…

Číst více
Tým CDC Data se představuje/2.díl – Pavel Míl

Tým CDC Data se představuje/2.díl – Pavel Míl

6. 9. 2021

Nedávno jsme vám představili obchodního ředitele Jirku Prokeše, a protože měl rozhovor velký úspěch, rozhodli jsme se v představování pokračovat. Dnes nahlédneme do střediska informačního systému IFS,…

Číst více
Představujeme službu Safe and Secure

Představujeme službu Safe and Secure

7. 6. 2021

Automatizované penetrační testování vaší sítě – pozitivní hacker na vaší straně Kybernetické hrozby jsou všudypřítomné a na útoky doplatilo již velké množství organizací často s fatálními následky.…

Číst více
Kdo nám věří/8.část KASPER KOVO

Kdo nám věří/8.část KASPER KOVO

27. 6. 2022

Dalším naším zákazníkem využívajícím DMS systém M-Files je společnost KASPER KOVO, svoji personální agendu s v něm přehledně zpracovává již od roku 2016. V následujícím referenčním příběhu se…

Číst více