27. 3. 2023
3 min.
Michaela Králová

Kybernetické hrozby a jak se před nimi chránit

Kybernetické hrozby a jak se před nimi chránit

Kybernetickými hrozbami nazýváme různé druhy nebezpečí, které vznikají v důsledku zneužití informačních a komunikačních technologií. Zaměřují se na různé cíle, jako jsou například firmy, organizace či jednotlivci. Nejčastějším motivem pro uskutečnění kyberútoku jsou bezpochyby peníze. Útočníci většinou touží získat finanční obnos, nebo jiné cenné informace, např. osobní údaje, soukromá data a další. Pokud se jim podaří získat data, většinou následuje vydírání za jejich vrácení, které má za cíl rovněž získání finančních prostředků. Dalšími motivy mohou být poškození pověsti, vyřizování účtů, aktivismus či politické cíle. Speciální skupinou jsou tzv, „útoky pro potěšení“, kdy hackeři útočí pro své vlastní potěšení, uspokojení nebo zábavu.

Nejčastější celosvětové kybernetické hrozby

 • Phishing – podvodné metody, které se zaměřují na získání citlivých údajů, např. hesel k bankovním účtům, údajů o platebních kartách atd.
 • Malware – škodlivý software, který útočí na počítače a další zařízení a může způsobit škodu na datech a systémech.
 • Ransomware – škodlivý software, který dokáže blokovat přístup k datům a systémům a vyžaduje výkupné za jejich obnovení.
 • DDoS útoky (Distributed Denial of Service) – zaměřují se na přetížení webových serverů či jiných systémů a dokáží tak zapříčinit jejich nefunkčnost.

Dle společnosti ESET se phishingové kampaně v České republice na konci loňského roku objemově vyrovnaly útokům malwaru.

ESET ve své zprávě ze dne 11.1.2023 uvedl např.  „Podle nových dat společnosti ESET představuje phishing v Česku nový typ stálé hrozby, bez ohledu na operační systém, který uživatelé využívají. Bezpečnostní experti mapují podrobněji české prostředí zhruba od poloviny loňského roku a dle výsledků analýzy ohrožuje phishing v Česku nejvíce e-mailové účty a držitele kryptoměn. Výjimkou ale nejsou ani falešné stránky internetových obchodů. Od poloviny listopadu 2022 je v Česku aktivní phishingová kampaň zaměřená na zákazníky e-shopu Alza.cz. Podvodnou stránku mohou uživatelé poznat podle domén alza-cz.pro nebo alza-pro.cz, které mají uživatele zmást a vypadat co nejvíce věrohodně.“

S kybernetickými útoky se v poslední době setkáváme stále častěji a jejich dopady na společnosti či jednotlivce jsou většinou velice závažné. Proto je velmi důležité věnovat pozornost prevenci, tedy opatřením, která zabrání úspěšnému útoku, nebo alespoň sníží jeho dopady na minimum.

Doporučená preventivní opatření

 • Pravidelně aktualizujte své operační systémy a softwary, zejména ty antivirové. Vytvářejte silná hesla (dostatečně dlouhá, kombinovaná z písmen, čísel a znaků) a často je měňte.
 • Všude, kde je to možné, používejte dvoufázové ověření. Snižuje se tak pravděpodobnost napadení vaší identity při přihlášení.
 • Buďte obezřetní, zejména když obdržíte neočekávaný email, nikdy neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy, pokud nevíte kdo a proč vám je zaslal.
 • Zpozorněte při požadavku na osobní údaje či hesla, nikdy je neposkytujte prostřednictvím emailu.
 • Výrazným varovným signálem je špatná čeština v emailu a podezřelá emailový doména.
 • Používejte pouze důvěryhodné wi-fi sítě a vyhněte se pokud možno těm veřejným a nezabezpečeným.
 • Zálohujte svá data pro minimalizaci případných ztrát a šifrujte je pro případ odcizení.
 • Vyhněte se interním krádežím od bývalých zaměstnanců tak, že jim včas odeberte všechny účty a přístupy.
 • Čtěte aktuální informace o kybernetických hrozbách a zajímejte se o možnostech, jak jim předcházet.

CDC Data – pozitivní hacker na vaší straně

My v CDC Data vnímáme kybernetickou bezpečnost jako velmi důležitou součást našich služeb, proto se ji věnujeme dlouhodobě a usilovně. Své zaměstnance pravidelně certifikujeme a neustále zdokonalujeme naši službu Safe & Secure.

V rámci Safe & Secure dokážeme definovat vaši zranitelnost, tedy idenfitikovat slabá místa na vaši IT infrastruktuře a odhalit možná rizika, která vám hrozí. V návaznosti na zjištěné nedostatky navrhneme efektivní opaření, která zajistí nápravu a poskytnou vám tak účinnou ochranu. Začněte se o svoji kyberbezpečnost zajímat dříve, než bude pozdě. Kontaktujte nás a dozvíte se více, určitě nebudete litovat, stejně jako celá řada našich spokojených zákazníků.

Další informace o Safe & Secure naleznete ZDE.

Zdroj: ESET

Mohlo by vás zajímat

M-Files nyní umožňují elektronický podpis dokumentů

M-Files nyní umožňují elektronický podpis dokumentů

12. 7. 2021

Systém M-Files, přední platforma inteligentní správy informací, která zvyšuje výkon společnosti tím, že umožňuje lidem efektivnější vyhledávání a použití informací, nyní umožňuje elektronický podpis dokumentů díky…

Číst více
Výhody ERP systému IFS Cloud

Výhody ERP systému IFS Cloud

13. 2. 2023

IFS Cloud je ucelené ERP řešení zejména pro výrobní a zpracovatelský průmysl, energetiku a stavebnictví. Jedná se o opakovaně uznávaný přední cloudový ERP systém v několika analytických porovnáních (např. Gartner, IDC…

Číst více
PF 2023

PF 2023

20. 12. 2022

Přejeme Vám krásné Vánoce a nový rok naplněný zdravím, radostí a pracovními i osobními úspěchy. Děkujeme Vám za dosavadní důvěru a těšíme se na další spolupráci.

Číst více
Tým CDC Data se představuje/11. díl – Jaroslav Vlášek

Tým CDC Data se představuje/11. díl – Jaroslav Vlášek

13. 6. 2022

Account manažerem střediska IFS a čerstvým vítězem ankety „Zaměstnanec roku“ je Jaroslav Vlášek. Abychom vám ho blíže představili, položili jsme mu několik otázek. V jeho odpovědích se…

Číst více