20. 3. 2023
3 min.
Michaela Králová

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

Nízkokódové vývojové platformy, v angličtině uváděné jako „Low-code“ jsou oblíbené zejména proto, že umožňují lidem programování i bez podrobnějších znalostí a lze s nimi tvořit jednoduše a rychle vlastní aplikace. Díky low-code lze vytvářet software aplikace s minimálním, nebo i žádným kódováním (tzv. no-code). Low-code využívají namísto složitých programovacích jazyků jednoduché a pro uživatele přívětivé grafické rozhraní s mnoha užitečnými nástroji, v němž se zvládne pohybovat i laik.

Tyto platformy nejsou žádným novým objevem, první z nich se objevily již v roce 1987, ale na významné popularitě získávají až v posledních letech. Na vině je jednoznačně skutečnost, že zkušených programátoru a vývojářů ubývá, ale přispělo k tomu i dlouhé covidové období, během kterého byly firmy nuceny reagovat na nově vzniklou situaci a začít fungovat v online světě. Z toho pochopitelně vzešel větší zájem o IT odborníky a poptávka po nich tak výrazně vzrostla nad nabídkou.

Společnost IDC zveřejnila, že na celém světě v roce 2021 bylo zhruba o 1,4 milionů softwarových vývojářů pracujících na plný úvazek méně, než by bylo třeba. V roce 2025 lze očekávat, že toto číslo vzroste až na 4 miliony. Podle společnosti Gartner a jejich pravidelných výzkumů lze předpokládat, že v roce 2025 vzroste podíl nově vyvinutých obchodních aplikací, pomocí technologií low-code (nebo no-code), až o 70 %.

Výhody low-code

Jak jsme již předeslali, low-code platformy nabízejí mnoho výhod pro tvorbu softwaru, z těch nejdůležitějších můžeme vypíchnout:

 • Rychlejší vývoj aplikací: Low-code platfomy umožňují vývojářům vytvářet aplikace rychleji, protože mnoho z procesů tvorby aplikace je automatizováno a předem připraveno, takže není třeba psát kód zcela od začátku.
 • Snížení nákladů: Snižuje se čas potřebný pro vytváření aplikací, což vede k nižším nákladům na vývoj aplikace. Kromě toho mohou low-code platformy také snížit náklady na údržbu a podporu aplikace v důsledku toho, že aplikace jsou snadno aktualizovatelné a rozšiřitelné.
 • Jednoduchá integrace: Low-code platformy umožňují snadnou integraci s různými externími systémy a službami díky široké škále nástrojů a předdefinovaných konektorů. To usnadňuje integraci s existujícími systémy a snižuje čas potřebný pro propojení s dalšími aplikacemi.
 • Snadná údržba: Díky tomu, že většina procesů tvorby aplikace je automatizována a řízena nástroji, je údržba takových aplikací velice jednoduchá.
 • Menší závislost na programátorech: Low-code platfomy umožňují tvorbu aplikací bez nutnosti programování, což umožňuje i uživatelům s minimálními programovacími zkušenostmi vytvářet aplikace. To může být užitečné zejména pro malé podniky nebo organizace s omezenými rozpočty pro vývoj aplikací.
 • Větší agilita: Low-code platformy umožňují snadnější a rychlejší změny a aktualizace aplikací. To umožňuje vývojářům a týmům rychle reagovat na změny v požadavcích zákazníků nebo trhu.
 • Efektivnější spolupráce: Low-code platformy usnadňují a urychlují spolupráci mezi týmy i mezi jednotlivými uživateli.

Vzrůst low-code potvrzují i průzkumy

Společnost Gartner např. zveřejnila výsledky svého výzkumu, ve kterém uvedla, že tržby low-code od roku 2019 vzrostly o 4,5 miliardy dolarů. Odborníci předpovídají, že se tento trend nezastaví ani v příštích letech, pro rok 2023 odhadují vzrůst dokonce o celých 25 %, tedy přibližně na 10 miliard dolarů. Ruku v ruce s tím roste i hodnota celosvětového trhu s low-code vývojovými technologiemi. Podle společnosti Gartner se letos očekává vzrůst o téměř 20 %, vyšplhá se tedy přibližně k necelým 27 miliardám dolarů.

Vývojáři se ale nemusí obávat o své uplatnění v budoucnu. Přestože podíl low-code na trhu neustále roste, neměly by být vnímány jako konkurence, nýbrž jako prvek, který jim může urychlit a usnadnit práci. Množství jejich práce lze pomocí nich zjednodušit či zrychlit a mohou věnovat více času důležitějším úkolům. Zároveň mají tyto platformy vždy nějakým způsobem omezené možnosti a pro složitější procesy zůstane poctivá programátorská práce vždy potřebná.

Low-code platformy

Pod označením low-code se nachází široká škála nástrojů a softwarů a to, že jsou všechny v low-code vůbec neznamená, že jsou stejné. Aplikace se liší v mnoha parametrech, ve funkčnosti, vzhledem a v neposlední řadě i v ceně. Mezi nejznámější patří např. 

 • Microsoft Power Apps
 • Salesforce Lightning Platform
 • Google App Maker
 • Mendix
 • OutSystems
 • Intrexx

Intrexx např. slouží jako intranet, který dokáže usnadnit a zefektivnit chod společnosti. Jednoduše, rychle a transparentně s ním lze digitalizovat všechny procesy firmy. Spojuje lidi v týmu a usnadňuje spolupráci.

Více informací o Intrexx naleznete ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Kdo nám věří/5. část Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o.

Kdo nám věří/5. část Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o.

11. 4. 2022

V dalším díle našeho seriálu zákaznických referencí vám představujeme společnost Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. a její referenci na naše tisková řešení. O společnosti Thermo Fisher…

Číst více
Kybernetická bezpečnost

Kybernetická bezpečnost

16. 8. 2021

Moderní technologie a práce v online světě se v dnešní době řadí mezi každodenní činnosti. Průměrný Čech se každý den pohybuje po internetu, přijímá a odesílá emaily, používá firemní online…

Číst více
Nezbytné technologie pro úspěšnou automatizaci ve výrobě

Nezbytné technologie pro úspěšnou automatizaci ve výrobě

6. 6. 2022

Data nám ukazují, že nejlepšími výrobci ve své třídě jsou ti, kteří migrovali z manuálních procesů na elektronickou automatizaci kvality procesů. Ale aby to všechno fungovalo…

Číst více
Zvyšte odolnost podniku s IFS CLOUD

Zvyšte odolnost podniku s IFS CLOUD

5. 6. 2023

IFS Cloud neustále hledá způsoby, jak produkty vylepšovat a to nasloucháním zákazníkům a neustálým sledováním trhu, aby vylepšení přinesla potřebnou obchodní hodnotu. Přinášíme vám několik zajímavostí o tom,…

Číst více