20. 3. 2023
3 min.
Michaela Králová

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

Low-code platformy jsou čím dál oblíbenější

Nízkokódové vývojové platformy, v angličtině uváděné jako „Low-code“ jsou oblíbené zejména proto, že umožňují lidem programování i bez podrobnějších znalostí a lze s nimi tvořit jednoduše a rychle vlastní aplikace. Díky low-code lze vytvářet software aplikace s minimálním, nebo i žádným kódováním (tzv. no-code). Low-code využívají namísto složitých programovacích jazyků jednoduché a pro uživatele přívětivé grafické rozhraní s mnoha užitečnými nástroji, v němž se zvládne pohybovat i laik.

Tyto platformy nejsou žádným novým objevem, první z nich se objevily již v roce 1987, ale na významné popularitě získávají až v posledních letech. Na vině je jednoznačně skutečnost, že zkušených programátoru a vývojářů ubývá, ale přispělo k tomu i dlouhé covidové období, během kterého byly firmy nuceny reagovat na nově vzniklou situaci a začít fungovat v online světě. Z toho pochopitelně vzešel větší zájem o IT odborníky a poptávka po nich tak výrazně vzrostla nad nabídkou.

Společnost IDC zveřejnila, že na celém světě v roce 2021 bylo zhruba o 1,4 milionů softwarových vývojářů pracujících na plný úvazek méně, než by bylo třeba. V roce 2025 lze očekávat, že toto číslo vzroste až na 4 miliony. Podle společnosti Gartner a jejich pravidelných výzkumů lze předpokládat, že v roce 2025 vzroste podíl nově vyvinutých obchodních aplikací, pomocí technologií low-code (nebo no-code), až o 70 %.

Výhody low-code

Jak jsme již předeslali, low-code platformy nabízejí mnoho výhod pro tvorbu softwaru, z těch nejdůležitějších můžeme vypíchnout:

 • Rychlejší vývoj aplikací: Low-code platfomy umožňují vývojářům vytvářet aplikace rychleji, protože mnoho z procesů tvorby aplikace je automatizováno a předem připraveno, takže není třeba psát kód zcela od začátku.
 • Snížení nákladů: Snižuje se čas potřebný pro vytváření aplikací, což vede k nižším nákladům na vývoj aplikace. Kromě toho mohou low-code platformy také snížit náklady na údržbu a podporu aplikace v důsledku toho, že aplikace jsou snadno aktualizovatelné a rozšiřitelné.
 • Jednoduchá integrace: Low-code platformy umožňují snadnou integraci s různými externími systémy a službami díky široké škále nástrojů a předdefinovaných konektorů. To usnadňuje integraci s existujícími systémy a snižuje čas potřebný pro propojení s dalšími aplikacemi.
 • Snadná údržba: Díky tomu, že většina procesů tvorby aplikace je automatizována a řízena nástroji, je údržba takových aplikací velice jednoduchá.
 • Menší závislost na programátorech: Low-code platfomy umožňují tvorbu aplikací bez nutnosti programování, což umožňuje i uživatelům s minimálními programovacími zkušenostmi vytvářet aplikace. To může být užitečné zejména pro malé podniky nebo organizace s omezenými rozpočty pro vývoj aplikací.
 • Větší agilita: Low-code platformy umožňují snadnější a rychlejší změny a aktualizace aplikací. To umožňuje vývojářům a týmům rychle reagovat na změny v požadavcích zákazníků nebo trhu.
 • Efektivnější spolupráce: Low-code platformy usnadňují a urychlují spolupráci mezi týmy i mezi jednotlivými uživateli.

Vzrůst low-code potvrzují i průzkumy

Společnost Gartner např. zveřejnila výsledky svého výzkumu, ve kterém uvedla, že tržby low-code od roku 2019 vzrostly o 4,5 miliardy dolarů. Odborníci předpovídají, že se tento trend nezastaví ani v příštích letech, pro rok 2023 odhadují vzrůst dokonce o celých 25 %, tedy přibližně na 10 miliard dolarů. Ruku v ruce s tím roste i hodnota celosvětového trhu s low-code vývojovými technologiemi. Podle společnosti Gartner se letos očekává vzrůst o téměř 20 %, vyšplhá se tedy přibližně k necelým 27 miliardám dolarů.

Vývojáři se ale nemusí obávat o své uplatnění v budoucnu. Přestože podíl low-code na trhu neustále roste, neměly by být vnímány jako konkurence, nýbrž jako prvek, který jim může urychlit a usnadnit práci. Množství jejich práce lze pomocí nich zjednodušit či zrychlit a mohou věnovat více času důležitějším úkolům. Zároveň mají tyto platformy vždy nějakým způsobem omezené možnosti a pro složitější procesy zůstane poctivá programátorská práce vždy potřebná.

Low-code platformy

Pod označením low-code se nachází široká škála nástrojů a softwarů a to, že jsou všechny v low-code vůbec neznamená, že jsou stejné. Aplikace se liší v mnoha parametrech, ve funkčnosti, vzhledem a v neposlední řadě i v ceně. Mezi nejznámější patří např. 

 • Microsoft Power Apps
 • Salesforce Lightning Platform
 • Google App Maker
 • Mendix
 • OutSystems
 • Intrexx

Intrexx např. slouží jako intranet, který dokáže usnadnit a zefektivnit chod společnosti. Jednoduše, rychle a transparentně s ním lze digitalizovat všechny procesy firmy. Spojuje lidi v týmu a usnadňuje spolupráci.

Více informací o Intrexx naleznete ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Společnost Rieker díky M-Files šetří čas i náklady čímž dosahuje vyšší efektivity

Společnost Rieker díky M-Files šetří čas i náklady čímž dosahuje vyšší efektivity

26. 9. 2022

Rodinná firma Rieker vyrábí vysoce kvalitní boty a příslušenství, kterým zásobuje asi 9 000 nezávislých prodejců. Disponuje více než 20 000 zaměstnanci a vlastní výrobní závody v Maroku, na Slovensku,…

Číst více
Kdo nám věří/3. část ZAT a.s.

Kdo nám věří/3. část ZAT a.s.

31. 1. 2022

V dalším díle našeho seriálu zákaznických referencí vám představujeme společnost ZAT a.s. a její referenci na náš systém M-Files a s ním spojenou chytrou správu dokumentů, kterou využívají…

Číst více
Co je to systém správy dokumentů a k čemu je užitečný?

Co je to systém správy dokumentů a k čemu je užitečný?

30. 1. 2023

Systém správy dokumentů, známý pod zkratkou DMS (Document Management System) je zjednodušeně automatizované podnikové softwarové řešení, které slouží k ukládání, organizaci, zabezpečení, digitalizaci a archivaci obchodních souborů.…

Číst více
Ukliďme Česko 2020

Ukliďme Česko 2020

15. 10. 2020

Stejně jako minulý rok, i letos na podzim, jsme se v ALTECu připojili k celorepublikové akci „Ukliďme Česko“ a vydali se trochu zútulnit naše město. Ve spolupráci s odborem životního prostředí…

Číst více

Manuál - nový servisní systém Od 1. května přecházíme na nový servisní systém - pokyny a manuál jak tento systém ovládat naleznete zde.

ZJISTIT VÍCE