23. 1. 2023
5 min.
Michaela Králová

Tým CDC Data se představuje/15. díl – Richard Jung

Tým CDC Data se představuje/15. díl – Richard Jung

Mezi služebně mladší kolegy patří např. Richard Jung, konzultant systému IFS, který se specializuje na oblast výroby. Zeptali jsme se ho, co ho k nám přivedlo, co je jeho pracovní náplní a jak se mu u nás líbí. Samozřejmě jsme nezapomněli lehce zabrousit i do jeho soukromí.

Richarde, od kdy jsi členem týmu CDC Data a už ses u nás dostatečně rozkoukal a zapracoval?

Členem CDC Data jsem od srpna 2022, takže budu brzy slavit půl roku. Za ten čas jsem se snad stihl rozkoukat a nějakým způsobem zapracovat, ale umět a rozumět dobře svojí práci, to je běh na dlouhou trať, protože moje práce je obsáhlá a všiml jsem si, že se ji člověk bude učit tak dlouho, jak dlouho bude práci konzultanta vykonávat.

Takže už všechny kolegy znáš jménem a víš, kdo co dělá?

Ve Dvoře Králové už znám (nebo jsem viděl) všechny, ale když přijedou kolegové z jiných poboček, občas se musím kolegů v kanceláři zeptat… A často mě kolegové překvapí svými znalostmi a svým přesahem do jiných oblastí, než které se primárně věnují.

Jak ses k práci v CDC Data vlastně dostal a kde ses o nás dozvěděl?

Do CDC Data jsem se dostal vlastně náhodou. V předchozí práci jsem pracoval 4 roky jako vedoucí výroby, ale cítil jsem, že je čas posunout se dále. Takže jsem na internetu prohlížel nabídky práce a najednou jsem objevil váš inzerát. Po přečtení jsem zjistil, že by se mohlo jednat o zajímavou práci, posun k IT oblasti, která mě vždy celkem bavila a má mnohem větší perspektivu do budoucna, kde navíc uplatním předchozí pracovní zkušenosti a nové získám. Tak jsem to zkusil a sedím zde .

Na jaké pozici pracuješ a co je tvá hlavní náplň práce?

Pracuji jako konzultant IFS systému pro výrobu.

Hlavní náplní mé práce je řešení požadavků a problémů zákazníků. Někdy jde o maličkost, jindy může jít o opravdu zapeklitý problém. Práce na novém projektu se samozřejmě liší od práce na zaběhnutém projektu, někde může být moje zapojení minimální a je to práce spíše pro programátory, v jiném případě to může vyžadovat všechny mé síly na řešení problému.

Konkrétně se můžeme bavit o aktuálním projektu u jednoho z našich zákazníků, kde probíhá upgrade na vyšší verzi IFS. Momentálně probíhá analýza procesů, abychom přesně pochopili jejich systém výroby a dokázali ho „napasovat“ do nové verze. Takže probíhají konzultace se zainteresovanými pracovníky zákazníka a snažíme se získat co nejvíce informací.

Jindy se může jednat o úpravu, kterou chce zákazník v systému, takže je na mně, abych správně vyhodnotil zákazníkův požadavek, zpracoval ho, jak je třeba a před nasazením ho řádně otestoval, aby ho měl zákazník funkční.

Mnoho problémů není člověk schopný vyřešit sám, ze začátku mu třeba chybí znalosti dané problematiky, musí proto daný problém řešit s kolegy. Každým vyřešeným problémem se však posuneš o kousek dále.

Baví tě, co děláš?

Musím říci, že z pracovních zkušeností, kterými jsem prošel do této doby, mě tato práce baví a naplňuje nejvíce. Rozmanitost, zajímavé projekty, různé problémy a mnoho dalších věcí dělají tuto práci každodenně různorodou, takže nestojíš na místě a stále něco řešíš, vymýšlíš. K této práci musíš mít komplexní znalosti a dovednosti, komunikačními dovednostmi počínaje, přes odborné znalosti a konče i řidičským uměním, protože součástí práce může být konzultace se zákazníkem na druhé straně republiky. Tato práce je pro mě výzvou a já ji rád přijímám.

Co pro tebe bylo na začátku nejobtížnější a podařilo se ti s tím úspěšně popasovat?

Určitě byla pro mě obtížnější změna rytmu práce, v předchozí práci jsem nachodil třeba 12 tisíc kroků denně. Dále se jedná i o změny v programech, pracoval jsem v jiném ERP programu, takže než jsem nastoupil do CDC Data, tak jsem se s IFS vlastně nikdy nesetkal. IFS mě příjemně překvapilo svou komplexností. Řekl bych, že mám celkem velkou praxi z výrobních společností, spoustu věcí z výroby znám prakticky velice dobře, jde vlastně jen o to, převést je správně do systému. Myslím si však, že se s tím úspěšně srovnávám a bude to jen lepší.

Máš za sebou už i nějaký úspěch, kterým by ses mohl pochlubit?

Vzhledem k mojí krátké době ve firmě zatím velký úspěch nemám, možná vykonání dvou IFS zkoušek na certifikovaného výrobního konzultanta by stálo za zmínku.

Co říkáš na pracovní kolektiv? Podporují tě kolegové, např. když si s něčím nevíš rady?

Pracovní kolektiv na mě působí velice pozitivně. Zatím jsem nemusel s nikým řešit žádný problém a lidé se ve firmě k sobě chovají slušně a s respektem, což rozhodně není všude pravidlem.

V kanceláři se mnou sedí další 3 chlapi a nemůžu na ně říci křivého slova. Kolegové (nejen v kanceláři) jsou ochotní a rádi pomohou, přestože to vždy nemusí být jednoduché. Líbí se mi, že se tu lidé táhnou za jeden provaz. Ještě musím říci, že mám velké štěstí, jako mentor mi je k ruce Zdenda Bäumelt, který mě naučil hodně věcí. A ještě spolupracuji s kolegou ve výslužbě, Milanem Hartmanem, od kterého se také snažím co nejvíce pochytit.

K tomu všemu se pořádají ještě různé firemní i nefiremní akce, zmíním třeba Vánoční večírek nebo výstup na Zvičinu, kde člověk trochu vydechne od pracovního vytížení, a ještě se u toho příjemně pobaví, případně udělá něco pro své tělo.

Prozradíš, co za aktivitu se skrývá pod názvem Čtvrteční švihání, kterou jsi zavedl na své domovské pobočce ve Dvoře Králové?

Jedná se o můj malý osobní projekt, kdy jsem chtěl začít dělat něco pro sebe, protáhnout se v průběhu dne, protože jinak trávím celou pracovní dobu u počítače a napadlo mě, že by to mohlo zaujmout i ostatní. Ve své podstatě jde jen o skákání přes švihadlo, které se dle chuti a schopností kombinuje s dalšími aktivitami (někdo dělá v pauze mezi skákáním kliky, někdo plank, někdo dřepy a někdo se jen projde). Před samotným skákáním vždy začínáme protažením. Nejsem žádný profesionální trenér, ale snažím se kolegům ukázat, jak se alespoň správně protáhnout. Cvičení není příliš dlouhé, časově by se dalo porovnat s kouřovými pauzami, které může mít někdo během dne, ale je celkem intenzivní, a když se člověku vyplaví endorfiny, tak je pěkně nabitý energií do zbytku dne.

Ze začátku byla účast na švihání menší, ale nevzdal jsem se a nyní už je účast vyšší, kolegy to baví a dostávám pozitivní ohlasy. Jsem přesvědčený, že nám pravidelné švihání vydrží, budeme se díky tomu cítit lépe a v neposlední řadě nás to bude bavit.

Při švihání nejde o to, jestli je člověk začátečník nebo nadšený sportovec, jde jen o to, udělat něco pro sebe. Každému to jde ze začátku jinak, ale po čase je vidět, jak se člověk zlepšuje.

Osobně mě to velice baví a každý kolega, který se přidá a baví ho to také, je pro mě vlastně odměnou a utvrzuje mě to v tom, že se tomu má smysl věnovat.

Řekneš nám o sobě i něco ze soukromého života? Třeba něco, co o tobě v práci zatím nikdo neví?

Asi na to nevypadám, ale rád poslouchám metal a celkově tvrdší hudbu. Také jsem v životě nespal ve stanu. Nebráním se občasné aktivní dovolené, ale mnohem raději se budu válet na pláži. Když jdu do restaurace, kde jsem ještě nebyl, dám si vždy burger, pokud ho mají v nabídce, je to takový zvyk a už jsem jich pár ochutnal. Jinak je těžké se mi zavděčit jídlem, poněvadž jsem hodně mlsný. Mám rád cestování autem, hlavně na větší dálky. I když na to ve čtyři ráno nadávám, tak na to v budoucnu rád vzpomínám.

Máš nějaké oblíbené činnosti nebo koníčky pro volný čas?

Velkou výplní času jsou děti, to je vždy o zábavu postaráno. Když už mám čas a chuť na koníčky, tak občasně sportuji v různých formách, podívám se na hokej (reprezentace, NHL). Navštívím rád i kulturu (kino, koncert, ples…). Snažím se sledovat nové technologie, ale rád si přečtu i o historii. A jelikož mám rád vůni benzínu, tak bych si chtěl v budoucnu pořídit motorku a nějaké starší, poctivé sportovní auto, které člověk musí opravdu řídit. Je toho mnoho, co mě baví, ale občas je dobré si prostě jen v tichosti lehnout na gauč a na chvíli vypnout.

Mohlo by vás zajímat

4 jednoduché tipy, které vám ušetří přes 10 000 korun za elektřinu

4 jednoduché tipy, které vám ušetří přes 10 000 korun za elektřinu

7. 1. 2022

CDC Data a chytrá domácnost Loxone Naše společnost se zabývá technologiemi už přes 25 let a díky tomu zkrátka víme, co a jak má fungovat. Rozšiřujeme naše portfolio…

Číst více
Zálohování a obnova dat po havárii aneb klíčové aspekty pro zajištění kontinuity podnikání Důležitost RTO a RPO při zálohování a obnově dat po havárii

Zálohování a obnova dat po havárii aneb klíčové aspekty pro zajištění kontinuity podnikání

11. 3. 2024

V dnešní digitální době se zálohování a obnova dat po haváriích staly nezbytnou součástí každé firemní IT strategie. Bezpečnost dat a schopnost rychle obnovit operace po neočekávaných událostech jsou…

Číst více
Reference Lesy České republiky Lesy ČR - IT infrastruktura pro 100 lokalit

Reference Lesy České republiky

10. 6. 2024

Modernizace IT infrastruktury zabezpečila podniku Lesy ČR stabilitu a udržitelnost IT provozu včetně minimální energetické náročnosti. Zároveň využívá záruku na dodané zařízení či případné opravy, což zaručuje…

Číst více
Vývoj B2B portálu: extranet a intranet jako celek

Vývoj B2B portálu: extranet a intranet jako celek

20. 9. 2021

Kancelář versus domov, sociální média vs. marketing, zabezpečený hardware vs. cloud, extranet vs. intranet: všechny tyto termíny mají jednu věc společnou. Dlouho byly považovány za protiklady…

Číst více