7. 11. 2022
2 min.
Magda Strapinová

Chytrá domácnost = 90% soběstačnost a až o 58 % nižší spotřeba energií

Chytrá domácnost = 90% soběstačnost a až o 58 % nižší spotřeba energií

Energetická krize stále pokračuje, konec růstu cen plynu, ropy a elektřiny je v nedohlednu. Jaký bude finální dopad na naše životy, to lze nyní jen těžko odhadovat. Jedním z dlouhodobých řešení je automatizace regulace teploty v interiéru a na tu se dnes podíváme.

Vytápění plynem

70 % spotřeby energií připadá u domu na samotné vytápění. Máme tu mnoho domácností, které používají plynové kotle, starající se o podlahové vytápění. To může být v dnešní době, díky vzrůstajícím cenám, poměrně zastrašující informace, avšak díky chytrému domovu od Loxone realita nemusí být tak děsivá.

Vytápění je automatické a plně integrované, což znamená, že mini server průběžně reguluje teplotu podle potřeby, která je počítána podle aktuální teploty v místnostech. K vytápění tedy dochází pouze tehdy, pokud je to potřeba.

Vytápěním a chlazením pomocí chytrých termostatických hlavic v kombinaci se solárními panely, se dá ušetřit až 30 % energií. Ceny energií narůstají každým dnem a zatím jsme mohli zaznamenat i 350% navýšení vůči předchozím rokům. Mnoho lidí má ještě zafixované ceny, ale příští rok tomu bude bohužel jinak a tak se investice do chytré domácnosti může opravdu vyplatit.

Stínění a rekuperace, aneb jak v zimě zamezit tepelným ztrátám a v létě chytře přežít horké dny

Rekuperace je zpětné získávání tepla při větrání. Přiváděný vzduch v rekuperační jednotce přebírá teplo z odváděného vzduchu, a tak minimalizuje tepelné ztráty. Vzduchotěsný pasivní dům je permanentně příjemně větrán, ale díky rekuperaci větráním téměř neuniká teplo.

V létě se vzduch naopak pod zemí ochladí a rekuperace plní i funkci klimatizace.

50 % úspor energií na chlazení

Samotné stínění prostorů je nejefektivnější způsob, jak přirozeně ochlazovat, nebo alespoň udržovat teplotu v místnosti. Stínit si můžete podle potřeby, doporučuje však stínit na světové strany, kde zrovna svítí slunce. Díky částečnému zastínění se vyhnete v letních dnech nechtěnému oteplování prostor a vy tak můžete dosáhnout až 50% úspor energií na chlazení. 

Až 72% soběstačnost díky solárním panelům

Solární panely se instalují v souladu s tvarem střechy a světovými stranami.  Za dobrých podmínek dokáží vyprodukovat až 18 kW ve špičce a baterie k tomu až 13,5 Kwh.

Je vypočítáno, že 72% energie, kterou potřebujeme, si dokážeme sami vyrobit a následně uložit k využití. V kombinaci s miniserverem a jeho energetickým managementem můžete dosáhnout až 90% soběstačnosti.

Nemluvíme jen o tom, jak se dají ušetřit energie a peníze, řešíme také ochranu klimatu, jelikož 40 % CO2 pochází přímo z budov.

Díky inteligentnímu řízení můžeme snížit emise domácností a firem a to je nemalý důvod, proč bychom měli o Chytrém domovu od Loxone opravdu začít uvažovat!

Mohlo by vás zajímat

Tým CDC Data se představuje/5.díl – manželé Strapinovi

Tým CDC Data se představuje/5.díl – manželé Strapinovi

20. 12. 2021

Na předvánoční čas jsme si pro naše čtenáře připravili speciální rozhovor s Lubošem a Zdenkou Strapinovými, vrcholnými představiteli CDC Data. Dozvíte se v něm něco z historie, něco ze…

Číst více
M-Files se staly lídrem v roce 2022 v Nucleus Research Content Services and Collaboration Value Matrix

M-Files se staly lídrem v roce 2022 v Nucleus Research Content Services and Collaboration Value Matrix

18. 7. 2022

AUSTIN, Texas – 11. července 2022 – Společnost M-Files, globální lídr v oblasti správy informací, oznámila, že byla jmenována lídrem ve zprávě Nucleus Research Content Services and Collaboration Value…

Číst více
Používání DMS M-Files přineslo 294% návratnost již za tři roky

Používání DMS M-Files přineslo 294% návratnost již za tři roky

23. 10. 2023

V systému M-Files mohou pracovníci řešit celý proces od vytváření a správy dokumentů až po automatizaci pracovních postupů, externí spolupráci, podnikové vyhledávání, zabezpečení, dodržování předpisů a auditní stopu,…

Číst více
Jak umělá inteligence radikálně mění správu informací

Jak umělá inteligence radikálně mění správu informací

15. 8. 2022

Během posledního desetiletí byla prakticky všechna průmyslová odvětví vylepšena růstem umělé inteligence. Ačkoliv se to nezdá a málokdo by to řekl, tak jedna z oblastí, která byla…

Číst více