21. 2. 2022
2 min.
Michaela Králová

Kybernetická bezpečnost- její trendy a fakta

Kybernetická bezpečnost- její trendy a fakta

Kybernetické útoky a kyberkriminalita jsou v celé Evropě čím dál častější a sofistikovanější. Bezpečnost dat by měla být prioritou jak pro poskytovatele cloudových služeb, tak pro samotného koncového uživatele. Únikem dat může dojít ke kompromitaci osobních dat, know-how nebo dokonce obchodního tajemství. Ať už jde o ztrátu dat způsobenou závadou na úložišti, nebo kryptovirem, vždy to může pro společnost znamenat citelné ztráty, případně i dočasné přerušení provozu. Téměř polovina manažerů IT uvedla jako svou nejvyšší bezpečnostní prioritu právě ochranu citlivých dat.

Rok 2021 byl pro kyberzločince výjimečně přínosný, jelikož využívali nárůstu práce na dálku z důvodu pandemie covid-19. Tento historický nárůst kyberzločinu se projevoval zejména finančními podvody, nárůstem phishingových útoků a provozu botů. Na vrcholu toho všeho je ale také rostoucí vlna útoků ransomware na dodavatelské řetězce.

Nejdůležitější aktuální statistiky globální kybernetické bezpečnosti ukazují, jak za poslední více než rok vzrostl počet a složitost hrozeb. Přestože většina zde citovaných výzkumů byla vydána během uplynulého roku, nemusí to nutně dostatečně popisovat  současné prostředí rizik. Data ale společně také naznačují trendy, které budou pravděpodobně v blízké budoucnosti pokračovat. Došlo celkem k 5 258 potvrzených úniků dat v šestnácti různých oborech a čtyřech světových regionech, podle letošní zprávy DBIR společnosti Verizon, která analyzovala data z 29 307 incidentů. Z těchto útoků bylo právě 86 % finančně motivovaných. Do září roku 2020 vzrostla průměrná platba za ransomware na 233 817 dolarů.

V roce 2020 byl phishing zdaleka nejčastějším kybernetickým typem útoku zločinců. Stal se tak osvědčenou metodou útoků, kdy se zločinci zaměřují spíše na lidi než na technické zranitelnosti. Phishing vzrostl o 510 % jen od ledna do února roku 2020.

  • Klíčová témata používaná pro podvody zahrnují covid-19, dárkové karty a hacky pro hry.
  • Hlavní tři obory zacílené phishingovými útoky byly technologie, maloobchod a finance.
  • Hlavní tři země, kde se tyto podvody hostovaly, byly USA, Rusko a Britské Panské ostrovy.
  • Hlavní e-mailová služba používaná pro phishingové sady byl Gmail.

Další z významných hrozeb kybernetické bezpečnosti je ransomware. Jedná se o zašifrování souboru a způsobuje neschopnost se do něj dostat, dokud uživatel nezaplatí výkupné. Podle organizace ITRC bylo až 18 % kybernetických útoků v podobě právě ransomware. Organizace po celém světě se stávají rukojmími ransomwaru a mnoho z nich platí jen z důvodů snížení škod a zkrácení doby odstávek, které by při nezaplacení byly vyšší. Stručně řečeno, kyberzločinci vydělávají a požadují více peněz než v minulosti.

  • Průměrné zaplacené výkupné vzrostlo o 171 % mezi roky 2019 a 2020.
  • Nejvyšší zaplacené výkupné se zdvojnásobilo mezi roky 2019 a 2020 z pěti na deset milionů dolarů.

Jak už je zmíněno na začátku, kybernetické útoky, a to v jakékoliv podobě, se stávají každým dnem častější záležitostí. Je důležité se náležitě chránit a uvědomovat si riziko, které tato problematika přináší. Během jednoho dne totiž může dojít k velkým a citelným firemním ztrátám. Dnešní doba naštěstí přináší mnohá řešení, která umožňují plnou ochranu firemních dat a informací.

Mohlo by vás zajímat

Gartner Magic Quadrant 2020 jmenoval IFS vítězem v oblasti Field Service Management

Gartner Magic Quadrant 2020 jmenoval IFS vítězem v oblasti Field Service Management

19. 11. 2020

IFS dosáhla opět nejvyšší pozice pro rok 2020 v oblasti správy služeb. Nejnovější umístění v Gartner Magic Quadrant pro Field Service Management (FSM) považuje IFS za důkaz své…

Číst více
UPS systémy od CyberPower nově v našem portfoliu

UPS systémy od CyberPower nově v našem portfoliu

17. 7. 2023

Naše portfolio IT služeb neustále rozšiřujeme, abychom dokázali pokrýt veškeré potřeby zákazníků. Nově jsme do naší nabídky produktů a služeb zařadili řešení pro zálohování napájení, tzv. UPS…

Číst více
Práce z domu může být efektivní a plnohodnotná díky M-Files

Práce z domu může být efektivní a plnohodnotná díky M-Files

17. 6. 2020

Vzhledem k současné koronavirové pandemii pracuje spousta lidí z domova, tedy formou homeoffice a každý se s tím vypořádává, jak může. Efektivita jejich práce záleží zejména na dostupnosti firemních informací…

Číst více
Minimalizace prostojů s IFS Cloud ve výrobním závodě

Minimalizace prostojů s IFS Cloud ve výrobním závodě

17. 10. 2022

Výrobci jsou nuceni být stále efektivnější a zároveň se honit za klesajícími ziskovými maržemi.  To je patrné ze shrnutí „Výhled výroby“, které zdůrazňuje, že být efektivní…

Číst více