31. 10. 2022
3 min.
Jiří Prokeš

Nenechte se vypnout

Nenechte se vypnout

Určitě jste zaznamenali, že kybernetická bezpečnost je pro podniky na celém světě stále větším problémem a články na toto téma se na vás valí ze všech stran. Hlavním důvodem je to, že kybernetických útoků přibývá a jsou stále sofistikovanější, což znamená, že firmy musí znát alespoň základní taktiky a praktiky útočníků a zároveň být připraveny na to, jak se efektivně chránit. Níže uvádíme několik základních tipů útoků, před kterými je potřeba ochránit firmu.

  • Malware, phishing, spamování, spoofing, spyware, trojské koně a viry jsou příklady škodlivého softwaru.
  • Krádeže identity, podvody a vydírání.
  • Odposlouchávání hesel.
  • Infiltrace do systému.
  • Poškození webové stránky.
  • Zneužití soukromých i veřejných webových prohlížečů.
  • Krádež nebo nezákonný přístup k duševnímu vlastnictví (IP)
  • a další …

Jak útokům nejlépe předcházet? Zde je pár tipů, co byste neměli v žádném případě podceňovat.

Proškolení zaměstnanci

Zaměstnanci jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak se kyberzločinci dostanou k vašim datům. Proto jejich edukace před různými formami útoků patří k důležitým faktorům, jak předcházet problémům. Hlavní formou útoků jsou phishingové e-maily, které se vydávají za e-maily od vaší společnosti a požadují osobní údaje nebo přístup k určitým souborům, ne-li dokonce login a heslo. Dnes již takový e-mail vypadá tak dokonale, že je téměř pravidlem, že někdo ze zaměstnanců vždy poskytne svoje firemní údaje a mnohdy si to ani zpětně neuvědomí, že údaje poskytl někomu cizímu. Proto je důležité na toto téma zaměstnance opakovaně školit a testovat.

Školení zaměstnanců v oblasti prevence kybernetických útoků a jejich informování o aktuálních kybernetických útocích je jednou z nejúčinnějších strategií boje proti kybernetickým útokům a všem formám narušení dat.

Aktualizované softwary a systémy

Aktualizace software a systémů nejsou vydány jenom proto, že se přidala nová funkcionalita nebo změnilo něco v designu, ale aktualizace jsou také časté kvůli objevení míst, které mohou narušit bezpečnost, a proto aktualizace obsahují záplaty. Neaktualizováním zůstávají tato místa snadno dostupná pro útočníky.

Pravidlo 3-2-1 v zálohování

Nastane-li moment, kdy budete obětí kybernetického útoku, tak mějte připravenou zálohu svých dat. Postačí dodržení pravidla 3-2-1, tj. 3 zálohy dat, na 2 různých zařízeních ve firmě z 1 záloha mimo firmu, na vzdáleném místě.

Brána firewall

Jeden z účinných nástrojů, jak se bránit kybernetickým útoků je umístění firemní sítě za firewall. Zároveň dnes již existují možnosti, jak zapojit zaměstnance do tvorby tzv. lidského firewallu pomocí různých funkcí běžně používaných nástrojů formou hlášení hrozeb.

Zabezpečení koncových bodů

Připojujete-li se do sítě ze vzdálených míst, využívejte zásadně VPN. Mobilní zařízení, tablety a notebooky připojené k podnikovým sítím představují bezpečnostní problém s přístupovými body. K zabezpečení těchto cest je zapotřebí software pro ochranu koncových bodů.

Zabezpečená Wi-fi síť

Jedním z dalších pravidel a tipů je oddělení firemní sítě a sítě, kam se přihlašují návštěvníci. V dnešní době, kdy má každý u sebe hned několik zařízení s možností připojení k síti je lepší do firemní sítě pouštět pouze vybrané uživatele a zařízení.

Správa přístupu zaměstnanců

Každý ze zaměstnanců má mít svůj osobní účet. Nikdy nevytvářejte sdílené účtu pro více zaměstnanců. Je to lepší nejen z pohledu bezpečnosti, ale také praktičnosti. Součástí toho je, že každý účet má definovanou určitou úroveň firemního účtu a možnost práce s firemní účtem (jako např. možnost/nemožnost) instalovat vybrané softwary a aplikace na firemní zařízení a nebo přístup k určitému typu souborů a dat.

Hesla, hesla, hesla …

Je to náročné, ale nepoužívejte stejné heslo do více aplikací. Jakmile útočník získá přístup k loginu a heslu, tak by se tím dostal na všechna místa, kde danou kombinaci používáte. Zároveň je potřeba mít silné heslo, dnes se již uvádí, že silné heslo má více než 12 znaků, obsahuje malá a velká písmena v kombinace s číslicemi a alespoň jedním symbolem.

Závěr

Závěrem lze dodat, že rizikům kybernetického útoku lze předcházet, ale nelze jim ve 100 % zamezit. Následky takového útoku ale mohou být katastrofální nebo velmi drahé. Je potřeba maximálně eliminovat co největší množství rizik a dodržovat určité zásady. Z mnoha doporučení lze identifikovat, že nejslabší článek v kyberbezpečnosti může být mnohdy lidský faktor. Nebojte se tedy své zaměstnance testovat a školit. I s tímto vám rádi pomůžeme.

Mohlo by vás zajímat

Fujitsu – Partner roku 2021

Fujitsu – Partner roku 2021

4. 10. 2021

Ve dnech 7. – 8. 9. 2021 jsme se zúčastnili Partnerských dnů Fujitsu 2021, které se konaly v hotelu Akademie Naháč v Choceradech. Na této významné akci se sešlo přes…

Číst více
Tým CDC Data se představuje/15. díl – Richard Jung

Tým CDC Data se představuje/15. díl – Richard Jung

23. 1. 2023

Mezi služebně mladší kolegy patří např. Richard Jung, konzultant systému IFS, který se specializuje na oblast výroby. Zeptali jsme se ho, co ho k nám přivedlo, co…

Číst více
Zálohování a obnova dat po havárii aneb klíčové aspekty pro zajištění kontinuity podnikání Důležitost RTO a RPO při zálohování a obnově dat po havárii

Zálohování a obnova dat po havárii aneb klíčové aspekty pro zajištění kontinuity podnikání

11. 3. 2024

V dnešní digitální době se zálohování a obnova dat po haváriích staly nezbytnou součástí každé firemní IT strategie. Bezpečnost dat a schopnost rychle obnovit operace po neočekávaných událostech jsou…

Číst více
UPS systémy od CyberPower nově v našem portfoliu

UPS systémy od CyberPower nově v našem portfoliu

17. 7. 2023

Naše portfolio IT služeb neustále rozšiřujeme, abychom dokázali pokrýt veškeré potřeby zákazníků. Nově jsme do naší nabídky produktů a služeb zařadili řešení pro zálohování napájení, tzv. UPS…

Číst více