CDC Data

Před několika lety jsme byli svědky revoluce ve světě IT: VMware přišel s technologií, která z klasických fyzických serverů v datových centrech dokázala vytvořit servery virtuální. Na jednom fyzickém stroji najednou bylo možné provozovat více strojů virtuálních, které disponují stejnými vlastnostmi a možnostmi, jako jejich fyzické alternativy.

Firmám a provozovatelům datových center tento koncept přinesl výrazné finanční i časové úspory. Nasazení virtuálního serveru zabere řádově minuty, zatímco nasazení serveru klasického i několik týdnů až měsíců. Díky virtualizaci je navíc možné počet fyzických strojů výrazně zredukovat. Virtualizace je zároveň základní stavební kamen pro budování cloudů.

A právě to, co virtualizace přinesla do světa serverů, dovedeme dnes i v oblasti sítí, pomocí kterých servery, datová centra a počítače komunikují. Nad síťovými „krabičkami“, jako jsou např. switche a další, je nyní možné provozovat virtuální softwarové sítě. Princip je podobný jako u serverové virtualizace – už není nutné neustále přikupovat nový síťový hardware, ale stačí vytvářet jeho virtuální podobizny.

Věříme, že se datová centra v budoucnu stanou plně virtualizovaným prostředím, kdy ústřední roli nebude hrát hardware, ale software. Veškerá výpočetní, síťová a úložná infrastruktura. Přesvědčte se sami - v CDC umíme softwarově definované sítě (SDN) již dnes.

 

Napište nám

Odeslat zprávu